Pieczarki odchudzają i dostarczają witaminy D

Pieczarki odchudzają i dostarczają witaminy D Pieczarki odchudzają i dostarczają witaminy D Foto: Shutterstock

Pie­czar­ki, wbrew po­wszech­nej opi­nii o ubo­gich war­to­ściach od­żyw­czych grzy­bów, są bar­dzo zdro­we. Sprzy­ja­ją od­chu­dza­niu i są bo­ga­tym źró­dłem wi­ta­mi­ny D. Prze­ko­nu­je o tym naj­now­sze wy­da­nie pre­sti­żo­we­go cza­so­pi­sma "The FASEB Jo­ur­nal", w któ­rym uka­zał się ar­ty­kuł prze­glą­do­wy, oma­wia­ją­cy kilka róż­nych badań po­świę­co­ny roli pie­cza­rek w die­cie.


Pierw­szym z nich było trwa­ją­ce jeden rok, ran­do­mi­zo­wa­ne ba­da­nie, pro­wa­dzo­ne przez na­ukow­ców z Johns Hop­kins We­ight Ma­na­ge­ment Cen­ter w Bal­ti­mo­re (USA), które wy­ka­za­ło, że za­stą­pie­nie czer­wo­ne­go mięsa pie­czar­ka­mi jest sku­tecz­nym spo­so­bem utra­ty wagi.

Uczest­ni­ka­mi oma­wia­ne­go ba­da­nia były 73 do­ro­słe osoby, w śred­nim wieku około 48 lat, w więk­szo­ści ko­bie­ty. Zo­sta­li oni po­dzie­le­ni na dwie grupy. Pierw­sza z nich zo­bo­wią­za­ła się do je­dze­nia jed­nej fi­li­żan­ki grzy­bów dzien­nie, za­miast ta­kiej samej ilo­ści czer­wo­ne­go mięsa, druga grupa sto­so­wa­ła stan­dar­do­wą dietę opar­tą na mię­sie.

Po upły­wie roku na­ukow­cy od­kry­li, że osoby z pierw­szej grupy schu­dły śred­nio 3,2 kg oraz - w po­rów­na­niu do grupy kon­tro­l­nej - miały lep­sze pa­ra­me­try do­ty­czą­ce skła­du ciała, czyli za­war­to­ści w or­ga­ni­zmie tłusz­czu, mię­śni, kości i wody. Nie wy­stę­po­wał też u nich tzw. efekt jo-jo.

Ko­lej­ne cy­to­wa­ne w ar­ty­ku­le ba­da­nie po­świę­co­ne było pie­czar­kom jako źró­dłu wi­ta­mi­ny D. Na­ukow­cy z Bo­ston Uni­ver­si­ty Me­di­cal Cen­ter wy­ka­za­li w nim, iż je­dze­nie sprosz­ko­wa­nych, su­szo­nych grzy­bów jest tak samo sku­tecz­ne w utrzy­ma­niu pra­wi­dło­we­go po­zio­mu wi­ta­mi­ny D w or­ga­ni­zmie, jak sto­so­wa­nie ap­tecz­nych su­ple­men­tów diety, za­wie­ra­ją­cych 2000 IU wi­ta­mi­ny D2 i D3.

Spo­ży­wa­nie pie­cza­rek jest więc za­le­ca­ne szcze­gól­nie je­sie­nią i zimą, gdy do­stęp­ność świa­tła sło­necz­ne­go jest mała, wsku­tek czego wzra­sta praw­do­po­do­bień­stwo wy­stą­pie­nia nie­do­bo­rów wi­ta­mi­ny D.

Ba­da­cze z Uni­wer­sy­te­tu Flo­ry­dy do­wo­dzą zaś, że włą­cze­nie do diety jed­nej lub dwóch por­cji pie­cza­rek lub grzy­bów shii­ta­ke dzien­nie ma dzia­ła­nie im­mu­no­mo­du­lu­ją­ce, czyli sty­mu­lu­je układ im­mu­no­lo­gicz­ny, wzmac­nia od­por­ność i czyn­no­ści sa­mo­na­praw­cze or­ga­ni­zmu, gdy za­cho­dzi taka po­trze­ba, bądź też ha­mu­je go w razie nad­mier­nej re­ak­cji im­mu­no­lo­gicz­nej.

Po­twier­dzi­ły to wy­ni­ki badań le­ka­rzy z Human Nu­tri­tion Re­se­arch Cen­ter on Aging at Tufts Uni­ver­si­ty w Bo­sto­nie, któ­rzy w eks­pe­ry­men­tach z udzia­łem myszy po­ka­za­li, że su­ple­men­ta­cja diety zwie­rząt su­szo­ny­mi pie­czar­ka­mi wy­raź­nie po­pra­wia ich od­por­ność na za­ka­że­nia sal­mo­nel­lą.

W oma­wia­nym ar­ty­ku­le przy­to­czo­no też wy­ni­ki wie­lo­let­nie­go ba­da­nia NHA­NES (Na­tio­nal He­alth and Nu­tri­tion Exa­mi­na­tion Su­rvey), z któ­rych wy­ni­ka, iż kon­sump­cja pie­cza­rek jest wy­raź­nie zwią­za­na z po­pra­wą ja­ko­ści diety i zwięk­szo­nym spo­ży­cie nie­któ­rych waż­nych skład­ni­ków od­żyw­czych.


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.