JEDNOLITY PLIK KONTROLNY – REWOLUCYJNE ZMIANY W ZAKRESIE KONTROLI PODATKOWEJ!!!

.............................................................................................................................................

Sejm przyjął nowelizację Ordynacji Podatkowej 
z zakresu obowiązków Jednolitego Pliku Kontrolnego.

Właśnie przekazana została do Senatu ustawa z dnia 13 maja 2016r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw, która w diametralny sposób zmienia obowiązki w zakresie JPK od dnia 25 sierpnia 2016r.
W art. 82 po § 1a dodaje się § 1b w brzmieniu:

„§ 1b. Osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, prowadzące księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych, są obowiązane, bez wezwania organu podatkowego, do przekazywania, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych informacji o prowadzonej ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej, o której mowa w art. 193a § 2, na zasadach dotyczących przesyłania ksiąg podatkowych lub ich części określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 193a § 3, za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, wskazując miesiąc, którego ta informacja dotyczy.”;
JPK z zakresu VAT.
1. Informację, o której mowa w art. 82 § 1b ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, składa się za miesiące, które przypadają od dnia 1 lipca 2016 r.
2. Do przekazywania informacji, o której mowa w art. 82 § 1b ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą:
1) za miesiące, które przypadają od dnia 1 lipca 2016 r. do dnia 31 grudnia 2016 r., nie są obowiązani mali i średni przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2015 r. poz. 584, z późn. zm.[1]));
2) za miesiące, które przypadają od dnia 1 lipca 2016 r. do dnia 31 grudnia 2017 r., nie są obowiązani mikroprzedsiębiorcy w rozumieniu ustawy, o której mowa w pkt 1. Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem:
1) art. 1 pkt 5, art. 4 i art. 6, które wchodzą w życie z dniem 1 lipca 2016 r.;

Konsekwencje wprowadzonych obowiązków w zakresie JPK:

Część podmiotów prowadzących księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych, będzie od tego dnia zobowiązana, na wezwanie organów podatkowych, do przekazania ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych w tym ksiąg rachunkowych, ewidencji przychodów, podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencji zakupu i sprzedaży VAT, faktur VAT oraz innych dokumentów za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Zaprezentowane przez Ministerstwo Finansów struktury logiczne postaci elektronicznej ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych (tzw. Jednolity Plik Kontrolny), budzą szereg wątpliwości oraz pytań. Nie wiadomo jaki będzie zakres obowiązku przekazywania danych, czy konieczne będą zmiany w systemach komputerowych firm, jak należy identyfikować pojęcie ksiąg podatkowych przy użyciu programów komputerowych np. czy faktury wysyłane w formie papierowej będą objęte obowiązkiem przekazywania danych w formie elektronicznej itd. Odpowiedzi udzielane na stronach Ministra Finansów dotyczą tylko niektórych pytań oraz są krótkie, lakoniczne i wymijające. Należy pamiętać, że po 1 lipca 2016 roku w przypadku wszczęcia postępowania podatkowego, postępowania kontrolnego lub kontroli podatkowej, podatnik nieprzygotowany do przekazywania danych organom podatkowym za pomocą środków komunikacji elektronicznej, naraża się na ryzyko sankcji oraz kar przewidzianych przepisami Ordynacji podatkowej, Ustawy o kontroli skarbowej oraz Kodeksie karnym skarbowym. 

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.