W Holandii prawie 100 firm uprawia co roku setki milionów kilogramów grzybów. Od wielu lat nie ma jednak żadnego szkolenia specjalizującego się w uprawie pieczarek. Chociaż uprawa grzybów jest innowacyjna, zrównoważona i stanowi doskonały przykład rolnictwa o obiegu zamkniętym. W związku z tym LTO Noord rozpoczęło organizowanie branżowego kursu szkoleniowego w zakresie uprawy grzybów w imieniu LTO Mushroom Cultivation.

„To wielka szkoda, że ​​tak mało uwagi poświęca się uprawie grzybów i nie ma w tym zakresie szkoleń. Mimo że pracodawcy wskazują, że jest im to potrzebne. Dlatego sami podjęliśmy to wyzwanie” – mówi Eric Douma, dyrektor w LTO Noord i właściciel portfela ds. przedsiębiorczości i edukacji w LTO Holandia.

„Pracodawcy, szkoły i uczestnicy. Wszyscy są entuzjastycznie nastawieni do tego szkolenia, ponieważ zaspokaja ono wyraźne potrzeby w całym sektorze. Mamy nadzieję, że będziemy mogli wnieść dobry wkład w uprawę grzybów w Holandii teraz i w przyszłości” – mówi Tom van Wijk, prezes LTO Mushroom Cultivation.

Rolnictwo o obiegu zamkniętym
Pieczarki holenderskie uprawia się na oborniku końskim, oborniku brojlerów i słomie z uprawy pszenicy. Jest ona przetwarzana poprzez kompostowanie na materiał do produkcji wszelkiego rodzaju grzybów, nadający się do spożycia. Pozostały przepływ można następnie wykorzystać w innych sektorach w celu zwiększenia żyzności gleby. To sprawia, że ​​uprawa grzybów holenderskich jest podręcznikowym przykładem zrównoważonego rozwoju i rolnictwa o obiegu zamkniętym dla całej Europy.

Pierwsi uczestnicy
Szkolenie techniczne rozpoczęło się we wrześniu ubiegłego roku. W pierwszym module wzięło udział 14 osób. Każde spotkanie odbywa się w pieczarkarni uczestnika lub przedsiębiorcy z branży. Grupą docelową szkolenia są dzieci przedsiębiorców, kadry kierowniczej, pracowników migrujących, którzy wewnętrznie dorastają do stanowisk kierowniczych i np. kierowników upraw.

Szeroka inicjatywa
Firma LTO Mushroom Cultivation rozmawiała ostatnio z wieloma pracodawcami na temat potrzeb szkoleniowych pracowników w branży. Ponadto prowadzono dyskusje z edukacją MBO i HBO oraz z innymi sektorami (szkółkarstwo drzewne i ogrodnictwo szklarniowe) na temat doświadczeń w zakresie tworzenia, wdrażania i utrzymywania sektorowego programu szkoleniowego w sposób zrównoważony. Zebrano pozytywne doświadczenia i ciekawe miejsca. Zbadano także możliwości powiązania z istniejącymi inicjatywami dotyczącymi określonych tematów.

Źródło: LTO Północ
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.