Stowarzyszenie Niemieckich Hodowców Pieczarek i Grzybów  Uprawnych. V. był współsygnatariuszem stanowiska „Harmonizacja celów redukcji torfu” w styczniu 2024 r. W sumie 12 stowarzyszeń i organizacji zaprasza polityków i sprzedawców detalicznych do sformułowania wspólnej strategii harmonizacji celów w zakresie redukcji torfu „konstruktywną i realną ścieżką”.

Powodem wspólnego oświadczenia jest istniejący w Niemczech konflikt pomiędzy różnymi sformułowaniami celów redukcji torfu oraz szereg sprzecznych celów i przeszkód w ich realizacji. Stanowisko zostało zaprezentowane na konferencji prasowej w dniu 25 stycznia 2024 r. podczas Międzynarodowych Targów Roślin (IPM, Essen) – reprezentowanych przez Centralne Stowarzyszenie Ogrodnicze (ZVG) e. V., Stowarzyszenie Jakości Podłoży dla Roślin (GGS), Stowarzyszenie Niemieckich Szkółek (BdB) e. V. i Stowarzyszenie Przemysłu Ogrodniczego (IVG) e. w.

Cel: Zwiększenie zrównoważonego rozwoju i utrzymanie jakości

Wyzwaniem dla branży jest to, że substytuty torfu nie są dostępne w wystarczających ilościach, w wymaganej ciągłości i jakości, po ekonomicznych cenach. Sygnatariusze wzywają do zwiększenia dostępności substytutów. Pożądaną redukcję o 40-50 procent można osiągnąć w wielu kulturach przy odpowiednim wysiłku. Dalsza obniżka byłaby jednak bardzo kosztowna i wiązałaby się z dużym ryzykiem dla przedsiębiorstw. Zaangażowane stowarzyszenia i organizacje wzywają do dłuższych okresów przejściowych i dalszych badań. Nadrzędnym celem jest zwiększenie zrównoważonego rozwoju przy jednoczesnym zachowaniu jakości produktów.

Potrzeba odpowiedniego zamiennika

Jednym z dziewięciu proponowanych rozwiązań jest „elastyczność dla roślin jako dobra kulturowego”. Wraz z zainteresowanymi stronami, instytucjami badawczymi oraz zainteresowanymi władzami i ministerstwami federalnymi organizacje-sygnatariusze chciałyby przy okrągłym stole sporządzić wspólne porozumienie w sprawie redukcji torfu. Opowiadają się za tym, aby każda branża dostosowała się do odpowiednich realiów produkcyjno-technicznych
może promować dalszy rozwój bardziej zrównoważonych metod produkcji, a tym samym
Zachowane jest bezpieczeństwo planowania. Istnieje potrzeba zapewnienia, że ​​ograniczenie wykorzystania torfu będzie możliwe w dłuższej perspektywie w gałęziach przemysłu, w których nie można jeszcze przewidzieć odpowiedniego substytutu, np. w uprawie grzybów lub w produkcji młodych roślin warzywnych.

Sektor zielony wspiera wysiłki redukcyjne

W dokumencie przedstawiającym stanowisko jasno stwierdza się, że sektor ekologiczny wspiera wysiłki rządu federalnego i społeczeństwa na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Promowane jest zatem coraz szersze wykorzystanie substratów opartych na surowcach alternatywnych. Zaangażowane organizacje i stowarzyszenia zwracają również uwagę, że substraty uprawowe do profesjonalnego ogrodnictwa i gleby dla sektora konsumenckiego stanowią niezbędną podstawę wszelkich działań ogrodniczych, a surowiec torf odgrywa tutaj ambiwalentną rolę. Dodatkowe wymagania społeczne i jakościowe są wysokie i zróżnicowane. Chodzi między innymi o przystosowanie się do zmian klimatycznych, tworzenie zielonej infrastruktury i zaopatrzenie rosnącej populacji w zdrową żywność.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.