Białko owadów z podłoża popieczarkowego


Konsorcjum Bio-Fungi Ltd. i Węgierskiego Uniwersytetu Rolniczego i Nauk Przyrodniczych (MATE) rozpoczyna wspólny projekt badawczo-rozwojowy dotyczący badań i rozwoju kompletnej technologii przemysłowej do recyklingu kompostu z grzybów i innych odpadów pożniwnych jako produktu ubocznego produkt uprawy pieczarek z larwami owadów, w celu rozwiązania problemów gospodarki odpadami przemysłu grzybowego. Całkowity koszt projektu GINOP_PLUSZ-2.1.1.21-2022-00183 wynosi 812,38 mln HUF, z czego dotacja wynosi 452,13 mln HUF.

Podstawową ideą projektu było to, że uprawa pieczarek generuje wielokrotnie więcej zużytego kompostu i innych „odpadów” zbiorczych niż masa i objętość grzyba, który ze względu na swoją dużą objętość można ekonomicznie przetransportować jedynie na ograniczoną odległość geograficzną . Jednakże ta bogata w składniki odżywcze biomasa może nadawać się do recyklingu z larwami owadów.

Jednakże eksperci z firm Bio-Fungi Ltd. i MATE stawiają hipotezę, że tylko bardzo mała liczba larw owadów jest w stanie rozłożyć zużyty kompost grzybowy, a bardzo niewiele z nich jest w stanie skutecznie wykorzystać składniki odżywcze zawarte w kompoście. Jednym z głównych celów projektu finansowanego ze środków UE jest zatem identyfikacja gatunków owadów, których larwy mogą wykazywać znaczący pozytywny wpływ podczas żerowania na kompoście.

Projekt, który potrwa do 23 marca 2025 r., może rozwiązać szereg problemów branży. Po pierwsze, białko owadów – które w kilku badaniach udowodniono, że jest najczystszym białkiem – będzie stosowane jako dodatek do produkcji grzybów. Obecnie niezbędne suplementy kupowane są ze źródeł zewnętrznych, co jest bardzo kosztowne. Skuteczne wykorzystanie białka owadów mogłoby uratować samą firmę Bio-Fungi Ltd. przy produkcji 2500 ton kompostu grzybowego tygodniowo, co oznacza oszczędność 7,5 miliona HUF tygodniowo. Wykorzystanie białek owadzich w produkcji grzybów musi być poprzedzone odpowiednimi unijnymi i krajowymi procedurami licencyjnymi, których podstawy zostaną stworzone w trakcie realizacji projektu.

Z drugiej strony produkcja białka owadów powoduje koncentrację aktywnego składnika kompostu  co przy odpowiednim recyklingu mogłoby zmniejszyć zużycie nawozów, które stały się obecnie bardzo drogie w ogrodnictwie, i zwiększyć rozwój rolnictwa organicznego. sektor. Planowane badania dobrze wpisują się w rozwój systemów produkcji o obiegu zamkniętym.

Ponadto białko owadów można by sprzedawać innym podmiotom działającym w branży grzybowej, co mogłoby przynieść ogromne korzyści. Można wskazać istotne dodatkowe korzyści z badań, które staną się znane po pierwszych wynikach eksperymentów i pomiarach analitycznych.

Źródło: MATE Media
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.