Rolnicy przygotowywali się do brytyjskiego bojkotu irlandzkich grzybów z powodu obaw klimatycznych

Colma McGuirka
01.04.2024
Według państwowej agencji ds. rolnictwa i żywności Teagasc zakazanie grzybów w kawiarniach prowadzonych przez British National Trust „prawdopodobnie wpłynie niekorzystnie na stabilność finansową producentów” w tym kraju.

National Trust ogłosił na początku tego miesiąca, że usunie grzyby z menu prawie 300 kawiarni w Wielkiej Brytanii.


Nastąpiło to po wezwaniach Wielkiej Brytanii do narodowego bojkotu grzybów uprawianych na torfie w celu ochrony torfowisk wykopanych w celu dostarczenia materii organicznej.

Torfowiska zatrzymują węgiel, pomagając w walce z globalnym ociepleniem. Organizacja Wildlife Trust twierdzi, że od 1990 r. wydobywanie torfu z torfowisk na potrzeby ogrodnictwa spowodowała emisję 31 milionów ton dwutlenku węgla, i zaleca konsumentom „unikanie grzybów uprawianych na torfie”.

Donal Gernon powiedział, że zakaz będzie miał wpływ na hodowców.
Donal Gernon powiedział, że zakaz będzie miał wpływ na hodowców.
Ponieważ jednak eksport do Wielkiej Brytanii stanowi około 80% grzybów produkowanych w Irlandii, zakaz wzbudził zaniepokojenie wśród niektórych tamtejszych hodowców.

Donal Gernon, doradca ds. grzybów w urzędzie ds. rolnictwa i rozwoju żywności Teagasc, powiedział, że zakaz grzybów „może niekorzystnie wpłynąć na stabilność finansową producentów” oraz że „jest mało prawdopodobne, aby gdy hodowca zaprzestał produkcji, ponownie na nią powrócić” produkcji ze względu na wysokie koszty rozruchu.”

Sektor grzybów wykorzystuje, jak twierdzi Teagasc, „stosunkowo niewielką ilość torfu”.

Sam kompost grzybowy nie zawiera torfu – jest to mieszanka słomy, obornika, gipsu i grzybni – ale na wierzchu umieszcza się warstwę torfu o głębokości 5 cm zmieszaną z wapnem z buraków cukrowych, aby pobudzić wzrost.

W niedzielę Gernon powiedział „Irish Mail”, że w Irlandii i na arenie międzynarodowej trwają „znaczne badania” mające na celu znalezienie realnych substytutów torfu przy użyciu „szerokiej gamy materiałów organicznych i nieorganicznych”.

Nastąpiło to po wezwaniach Wielkiej Brytanii do narodowego bojkotu grzybów uprawianych na torfie w celu ochrony torfowisk wykopanych w celu dostarczenia materii organicznej.
Nastąpiło to po wezwaniach Wielkiej Brytanii do narodowego bojkotu grzybów uprawianych na torfie w celu ochrony torfowisk wykopanych w celu dostarczenia materii organicznej. Zdjęcie: Biblioteka multimediów
Hodowcy pieczarek twierdzą, że nie mają innego wyjścia, jak tylko kontynuować używanie torfu, dopóki nie będzie dostępna realna alternatywa.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.