Niezgodność wegetatywna występuje pomiędzy blisko spokrewnionymi odmianami Agaricus bisporus

 

Dr Johan Baars 1, Pan Pieter Vervoort 2, Pan John Ebben 2, Dr Karin Scholtmeijer 1, Dr Ben Auxier 3, Dr Alfons J.M. Debets 3, Prof. Duur Aanen 3, Dr Arend van Peer 1

1. Hodowla Roślin WUR, 2. CNC Grondstoffen, 3. Laboratorium Genetyki WUR

Dla kolonii grzybów rozpoznawanie siebie/obcego jest kluczową umiejętnością. Mikolodzy powszechnie stosują rozpoznawanie niesamodzielności prowadzące do niezgodności somatycznej w celu rozróżnienia osobników grzybów. Kiedy spotykają się dwie strzępki grzybów, komórki łączą się i po tym ocenia się ich tożsamość. Jeśli rozpoznane zostanie nie-ja, komórka fuzyjna umiera i ulega degradacji. Opracowaliśmy metodę barwienia, która pozwala nam sprawdzić, czy śmierć komórki następuje w strefie interakcji między dwiema koloniami grzybów. Stosując tę metodę, badaliśmy niezgodność wegetatywną pomiędzy dwoma genetycznie bardzo blisko spokrewnionymi szczepami Agaricus bisporus Horst U1 i Sylvan A15. W oparciu o identyczną sekwencję DNA i wzorce rekombinacji na końcach chromosomów postulujemy, że A15 pochodzi z U1 poprzez dwa kolejne płodne izolaty pojedynczych zarodników. Stosując metodę barwienia, aby sprawdzić, czy śmierć komórki zachodzi w strefie interakcji pomiędzy kolonią U1 i A15, ustaliliśmy, że nie nastąpiła żadna śmierć komórki. Dlatego założyliśmy, że te dwa szczepy są ze sobą kompatybilne. Na tej podstawie postawiliśmy hipotezę, że mieszanie zaszczepiacza lub skolonizowanego kompostu tych dwóch szczepów doprowadzi do ustanowienia pojedynczej, ciągłej sieci grzybni, która w przeciwieństwie do mieszania niezgodnych szczepów, które wykazują śmierć komórek w strefie interakcji, nie wykazuje utraty plonów. Testowaliśmy tę hipotezę w trzech skrzyniach zawierających 20 kg kompostu każda. Mieszanka zaszczepiacza dwóch szczepów w stosunku 1 do 1 do zaszczepienia kompostu spowodowała zmniejszenie plonu w porównaniu z kompostem skolonizowanym wyłącznie przez A15. Kiedy kompost skolonizowany przez mieszankę  U1/A15 wyjmowano ze skrzyni , mieszano i uzupełniano tuż przed okrywaniem, plony spadły jeszcze bardziej. Ostatecznie, napełnienie dolnej połowy skrzyni 10 kg skolonizowanego kompostu U1 i górnej połowy 10 kg skolonizowanego kompostu A15 przed okrywą zmniejszyło plon grzybów o ponad połowę w porównaniu do skrzyń zawierających 20 kg skolonizowanego kompostu A15. Mieszanie dwóch kompostów przed okrywaniem jeszcze bardziej obniżyło plon. Wyniki te sugerują, że fenotyp niezgodności wegetatywnej jest bardziej złożony, niż oczekiwano.

Prezentuję biografię autora – Johan Baars:

Johan Baars uzyskał stopień doktora. w 1996 badając metabolizm azotu Agaricus bisporus. Stamtąd przeniósł się do Stacji Doświadczalnej Pieczarek w Horst (Holandia), aby przyłączyć się do projektu polegającego na budowie mapy genomicznej pieczarki białej Agaricus bisporus. W 2001 roku został pracownikiem naukowym w katedrze „Genetyka, hodowla i składniki bioaktywne” WUR-PPO-Paddenstoelen, gdzie pracował przy projektach mających na celu uprawę i hodowlę grzybów (głównie Agaricus bisporus i Pleurotus ostreatus). W tym okresie uzyskał patent roślinny na bezzarodnikową odmianę boczniaka, która obecnie jest sprzedawana w Unii Europejskiej pod nazwą SPOPPO. W 2006 roku został pracownikiem naukowym WUR Plant Breeding, Mushroom Research Group. W 2013 roku został oddelegowany na pół etatu jako pracownik naukowy do CNC, jednego z największych producentów substratów do pieczarek w Holandii.
ISMS Kongres 

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.