Tymczasowe ograniczenia na przywóz niektórych rodzajów produktów roślinnych z Polski
30 lipca 2014


© Główny Urząd

Rosselchoznadzor wielokrotnie wyrażał głębokie zaniepokojenie systematycznym naruszaniem międzynarodowych i rosyjskich wymogów fitosanitarnych w zakresie dostaw polskich produktów roślinnych do Rosji. Tylko w 2013 r. ujawniła 916 przypadki łamania międzynarodowych wymogów fitosanitarnych dokumentów rejestracyjnych, co było przedmiotem negocjacji z polskim kwarantanny i ochrony roślin usługi, która odbyła się w listopadzie 2013 (http://www.fsvps.ru/fsvps/news/8228.html) na które strona polska nabrała dodatkowych obowiązków w celu zapewnienia dokładności fitosanitarnej certyfikacji towarów regulowanych. Mimo to, ponieważ negocjacje ujawnił 513 naruszeń, wskazując, że brak skuteczności działań podjętych przez stronę polską.

Rosselchoznadzor wielokrotnie zwracał uwagę na polskiej stronie zidentyfikować systematycznych wypadku produktów, w pomieszczeniach do kwarantanny w Rosji (http://www.fsvps.ru/fsvps/news/9635.html). Od początku tego roku wykazała 27 przypadków polskich produktów dwa rodzaje kwarantanny dla Rosji - Western California (kwiatowy) thrips (Frankliniella occidentalis Perg.) I East Moth (Grapholitha MOLESTA Busck). Jednocześnie ujawniając szczególną troskę Orientalne Owoce Moth eksperci Rosselchoznadzor ponieważ, według oficjalnych danych Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa Rzeczypospolitej Polskiej oraz bazę danych Europejskiej i Śródziemnomorskiej Organizacji Ochrony Roślin pqr wersji 5.3.1 (http://newpqr.eppo.int / download.php), Oriental Owoce Moth brakuje w Polsce. Jednocześnie polskie produkty ćma wykryte Rosselchoznadzor przeszłość - w jednym przypadku w 2010 r. i 19 przypadków w 2012 roku. W związku z tym Rosselhoznadzor uważa, że ​​strona polska nie jest właścicielem lub wiarygodne informacje o stanie fitosanitarnym całego terytorium lub wywożących państwach trzecich pod pozorem samodzielnie, podając miejsce pochodzenia Polsce tego produktu.

O sytuacji Rosselhoznadzor poinformowani Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa Polskę i dyrektora generalnego w Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Zdrowia i Ochrony Konsumentów Paola Testori Koji (http://www.fsvps.ru/fsvps/news/9877.html).

Chociaż uznanie zarzutów wymiaru sprawiedliwości wobec Rosselchoznadzor twierdzi stronę polską, ani na rozmowach w lipcu tego roku, trzeci w Kaliningradzie (http://fsvps.ru/fsvps/news/10332.html), ani w późniejszej korespondencji urzędowej, Państwowej Inspekcji Ochrony rośliny i nasiona Polsce nie przewiduje istotnego dochodzenia lub zamierza zapewniać bezpieczeństwa fitosanitarnego w zakresie dostaw polskich produktów roślinnych do Rosji, nie dane monitoringu w Polsce w celu zidentyfikowania Oriental Fruit Moth.

Ponadto Rosselchoznadzor zauważa, że ​​polskie produkty roślinne, w wielu przypadkach stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego ze względu na znaczne nadwyżki w nim maksymalne dopuszczalne poziomy pozostałości pestycydów i obecności azotanów. W ramach monitorowania zdrowia publicznego w odniesieniu do polskich produktów tylko kontrolują Rosselchoznadzor w Moskwie, regiony Moskwa i Tula w pierwszej połowie tego roku ujawniła 211 przesyłek polskich produktów ogrodniczych wadze ponad 3700 ton przekraczają dopuszczalnych pozostałości pestycydów z dwóch do 15 razy. Nadmiar pestycydów odnotowano w 90% polskich jabłek.

Biorąc pod uwagę szereg ryzyk związanych z obecnej sytuacji, zgodnie z pkt 1a artykułu VII Międzynarodowej konwencji o ochronie roślin z (Rz 1951 r., zmienionej w 1997 r.), Rosselchoznadzor uważa, że konieczne jest wprowadzenie od 1 sierpnia 2014 jako tymczasowe środki fitosanitarne awaryjne ograniczenia importu do Rosji z Polski i polskiego importu przez kraje trzecie, następujące rodzaje produktów roślinnych:

- Jabłka, gruszki i pigwy, świeże (kod 0808); celne

- Morele, wiśnie, brzoskwinie, nektarynki, śliwki i owoce tarniny, świeże (kod TN VED TS 0809);

- Kapusta, kalafiory, kalarepa, jarmuż i podobne jadalne rodzaju Brassica, świeże lub schłodzone (kod taryfy celnej 0704);

- Pozostałe warzywa, świeże lub schłodzone (kod taryfy celnej 0709).

Ograniczenia nałożone przez kodem HS 0709 TC nie stosuje się do świeżych grzybów.

W sprawie możliwości wprowadzenia takich środków Rosselhoznadzor wielokrotnie ostrzegał Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Polskiej (pismo z 21.04.2014 № FS-SD-3/6492 i od 26.05.2014 № FS-AS-3/8634) oraz Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin Polskiej (pismo z dnia 22.05.2014 № FS-AS-3/8395), jak i Komisja Europejska Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia i Ochrony Konsumentów (pismo z dnia 23.05.2014 № FS-SD-3/8486).

Kategorie: fitosanitarne, importu. Eksport. tranzyt

Słowa kluczowe: Polska, ograniczenia czasowe, pestycydy, azotany, produkty ziołowe
Podobne wiadomości

- Wyjaśnienie 425 ton niebezpiecznych owoców importowanych / 23/07/2014

- Aby powrócić do Mołdawii ponad 17 ton skażonych produktów roślinnych / 9.07.2014

- W celu ciągłego importu ukraińskiego ziemniaków na terytorium Krymu / 24/06/2014

- Film: "Tymczasowe ograniczenia ziemniaki z Ukrainy do Federacji Rosyjskiej" / 11.06.2014

- Dla zainteresowanych udziałem w handlu zagranicznego! / 03.6.2014

- Wyjaśnienie Rosselchoznadzor systematyczne naruszanie w podaży produktów roślinnych z Polski / 21.05.2014

- Wyjaśnienie niezgodności dotyczące jakości sadzeniaków przywożonych z RP / 24.04.2014

- Niska jakość sadzeniaków pochodzących z Polski / 22.04.2014

- Po zakończeniu objętości laboratorium testowania sadzeniaków, przygotowane do wysyłki do Federacji Rosyjskiej w Rzeczypospolitej Polskiej / 04.04.2014
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.