Przemysł grzybowy odgrywa kluczową rolę w unijnym sektorze rolno-spożywczym. Pod względem odżywczym stanowi bogatą w białko alternatywę dla produktów pochodzenia zwierzęcego i jest kluczowym źródłem witaminy D i selenu. Pod względem ekonomicznym wyceniono go na 33,7 mld euro w 2017 r. I prognozowano, że osiągnie 66,8 mld euro w 2026 r. (CAGR + 7,9%).
Uprawa grzybów to bardzo szczególna działalność rolnicza o unikalnym zestawie cech agrotechnicznych i wysokiej wrażliwości na kilka patogenów, które są odpowiedzialne za duże straty w plonach. Chociaż od dawna stosowano chemiczne fungicydy (pestycydy), ograniczenia regulacyjne dla producentów grzybów i rosnąca świadomość konsumentów pilnie wymagają rozwiązań w celu przezwyciężenia uzależnienia od fungicydów.
W tym kontekście dzisiaj ruszył nowy projekt europejski. Projekt BIOSCHAMP ma na celu opracowanie zintegrowanego podejścia do stawienia czoła wyzwaniom związanym z uprawą grzybów: alternatywnej i zrównoważonej, pozbawionej torfu osłonki biostymulującej dla przemysłu grzybowego, zmniejszającej zależność i zapotrzebowanie na pestycydy oraz przyczyniającej się do poprawy produktywności, zrównoważonego rozwoju i rentowność europejskiego sektora pieczarek. W ramach projektu zostaną przeprowadzone walidacje w 3 różnych komercyjnych pieczarkarniach, aby zapewnić możliwość dostosowania rozwiązania w rzeczywistych warunkach.
BIOSCHAMP to 3,5-letnia międzynarodowa inicjatywa, która rozpoczyna się 1 października 2020 r. I potrwa do kwietnia 2024 r. Mushroom Technological Research Centre of La Rioja -Asociación Profesional de Productores de Sustratos y Hongos de La Rioja, Navarra y Aragón- (Hiszpania ) (ASOCHAMP-CTICH), będzie koordynował realizację projektu. W projekcie bierze udział 12 partnerów z 6 różnych krajów: CTICH (koordynator projektu, Hiszpania), Inagro vzw (BE), Stichting Wageningen Research (NL), CSIC (ES), Fertinagro Biotech (ES), Ekofungi (RS) , Innovarum (ES), EUROCHAMP (ES), Kekkilä-BVB (NL), NF Fiber BV (NL), Uprawa Grzybów Łukasz Kiwała (PL) i University of Oxford (UK). W sumie projekt skupia 5 badawczo-technologicznych ośrodków, 3 duże firmy i 4 MŚP.
BIOSCHAMP jest finansowany z programu Komisji UE H2020 w ramach tematu SFS-04-2019-2020 - Zintegrowane podejścia zdrowotne i alternatywy dla stosowania pestycydów (umowa o dotację nr: 101000651) i ma łączny budżet 4,2 mln euro.
Wiadomości i aktualizacje dotyczące projektu będą publikowane na jego kanałach mediów społecznościowych: Twitter @BIOSCHAMP (https://twitter.com/BIOSCHAMP) i LinkedIn (https://www.linkedin.com/showcase/bioschamp).
Szczegóły Projektu
- Akronim: BIOSCHAMP
- Tytuł: Alternatywna osłonka biostymulująca dla zrównoważonego i dochodowego przemysłu grzybowego
- Zadzwoń: H2020-SFS-2020-1
- Koordynator projektu: CTICH
- 12 partnerów
- Czas trwania: 3,5 roku.
- Budżet: 4,2 mln euro.
- Link w Cordis: https://cordis.europa.eu/project/id/101000651
Punkt Kontaktowy
Asociación Profesional de Productores de Sustratos y Hongos de La Rioja, Navarra y Aragón (Hiszpania), The Mushroom Technological Research Centre of La Rioja
Marga Pérez, koordynator projektu
direccion@ctich.com
Jaime Carrasco, menedżer ds. Innowacji
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.