Spółdzielnia Champinter ostrzega, że ceny słomy komplikują opłacalność uprawy pieczarek
Niektóre kraje w Europie zaprzestały już produkcji pieczarek z powodu braku kompostu”?
Jednym ze skutków suszy, która dotyka tereny praktycznie całej Hiszpanii, jest niedobór słomy, co prowadzi do dużego wzrostu cen słomy. Ten wzrost cen ogromnie komplikuje utrzymanie produkcji pieczarek, która jest uzależniona od słomy do przygotowania kompostu – stwierdził Elias Olmeda, prezes spółdzielni Champinter w Albacete.

Słoma w Hiszpanii jest wykorzystywana do karmienia zwierząt gospodarskich, do produkcji grzybów oraz do wytwarzania biomasy na potrzeby energii odnawialnej, stwierdził Olmeda.

Prezes Champinter (jednego z głównych producentów grzybów w Hiszpanii) powiedział również, że ponieważ wiele projektów energii odnawialnej jest dotowanych przez różne administracje, ich dostęp do słomy jest bardziej opłacalny niż dla producentów grzybów lub hodowców zwierząt.

"W końcu słoma nie trafi ani do rolnika, ani do producentów pieczarek, albo po bardzo wysokich cenach" - stwierdził.

„Niektóre kraje w Europie już zaprzestały produkcji grzybów z powodu braku kompostu” – dodał. Które nie wymienił.

Sytuacja ta wynika z kilku okoliczności, jak stwierdził Olmeda, takich jak susza, wojna na Ukrainie oraz wzrost cen paliw i energii, głównie gazu, co doprowadziło do wzrostu zużycia większej ilości produktów ubocznych (takich jak jak słoma) do wytwarzania energii odnawialnej. Ponadto kraje Bliskiego Wschodu kupują więcej słomy na paszę dla swoich zwierząt.

Innym czynnikiem jest to, że transport słomy stał się łatwiejszy, ponieważ obecnie jest ona prasowana, a drogą morską można przetransportować tysiące ton.

Zdaniem Olmedy branża stoi przed kolejnym zagrożeniem: nowymi przepisami, które zabraniają i ograniczają stosowanie tworzyw sztucznych, co spowoduje, że producenci tego typu opakowań prawdopodobnie będą wykorzystywać słomę do produkcji swoich opakowań kartonowych, ponieważ słoma zawiera celulozę i jest ważna do tego typu opakowania.

Ponadto większość nowoczesnych kombajnów rozdrabnia słomę na mniejsze rozmiary, co stanowi kolejny problem, ponieważ zmniejsza ilość produktu przeznaczonego na rynek.

„Zmierzamy w kierunku niedoboru słomy, co w konsekwencji powoduje problem hodowców i producentów korzystających z kompostu, takich jak sektor pieczarek” – stwierdził prezes Champinter.

Dodał, że rząd musi pilnie zająć się tą możliwą „wojną słomkową”.

Więcej informacji:

SC Champion
Ctra. Cenizate, 1. 02270. Villamalea. albacet
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.