Od 2030 r. w UE zakazane zostaną także opakowania z tworzyw sztucznych dla grzybów
Unia Europejska chce, aby opakowania były bardziej zrównoważone i ograniczały ilość odpadów. Cel ten podziela Włoskie Stowarzyszenie Hodowców Grzybów (AIF), ale podkreśla, że ochrona produktów łatwo psujących się, takich jak grzyby – które w 90% składają się z wody – musi pozostać priorytetem.
Od 1 stycznia 2030 r. zabronione będzie stosowanie niektórych jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych, w tym opakowań po świeżych owocach i warzywach o wadze poniżej 1,5 kg. Ma to bezpośrednie konsekwencje dla grzybów i innych grzybów uprawnych. Zgodnie z Rozporządzeniem UE 2023/1234, oprócz opakowań na owoce i warzywa, ograniczeniom podlegają także jednorazowe opakowania na żywność i napoje w branży gastronomicznej oraz drobne opakowania kosmetyczne w hotelach. Firmy muszą przygotować się na te nowe przepisy w odpowiednim czasie.
Dlaczego plastik jest niezbędny dla grzybów
Plastik jest niezbędny, aby zapewnić świeżość grzybów. Alternatywy takie jak siatki i opakowania kartonowe lub papierowe nie zapewniają takiej samej ochrony podczas transportu i przechowywania. Nieodpowiednia ochrona może prowadzić do problemów z jakością, takich jak plamyi lub odwodnienie, co odstrasza konsumentów. Ponadto alternatywne opakowania często pobierają z grzybów dodatkową wilgoć, co przyspiesza psucie się.
W przeciwieństwie do innych produktów, grzyby nie posiadają naturalnej warstwy ochronnej, jaką jest skórka. Są zatem wrażliwe na uszkodzenia, które szybko uwidaczniają się w postaci plam. Ponieważ grzyby kupuje się często pod wpływem impulsu, istotny jest atrakcyjny wygląd.
Znaczenie oddychających opakowań
Grzyby po zapakowaniu nadal potrzebują tlenu, w przeciwieństwie do produktów takich jak mięso czy ser, które najlepiej przechowywać w szczelnym pomieszczeniu. Opakowanie musi zatem oddychać i odprowadzać wilgoć, aby zapobiec zepsuciu. Pomaga to zmniejszyć ilość odpadów.
Stanowisko włoskich hodowców pieczarek
Według Andrei Prando, prezes AFI, plastik pozostaje obecnie jedynym skutecznym sposobem zagwarantowania jakości i świeżości grzybów. Możliwym rozwiązaniem oszczędzającym środowisko jest wykorzystanie większej ilości materiałów pochodzących z recyklingu w opakowaniach plastikowych. Jednocześnie AFI opowiada się za dalszym rozwojem rozwiązań alternatywnych zapewniających taką samą ochronę.
Stowarzyszenie zwraca się o tymczasowe wyjątek dla grzybów z zakazu pakowania, do czasu, gdy dostępne będą równoważne alternatywy. We współpracy z innymi stowarzyszeniami członkowskimi Europejskiej Grupy Grzybowej opracowywany jest wspólny dokument, który ma zostać przedłożony UE.
Aby uzyskać więcej informacji:
AFI – Stowarzyszenie włoskie Fungicoltori