Szanowni Państwo!
 
Uprzejmie informujemy, że rząd brytyjski opublikował ostateczną wersję Border Target Operating Model.
Jest to dokument, który opisuje zasady importu do Zjednoczonego Królestwa towarów pochodzących ze wszystkich innych krajów, w tym z Unii Europejskiej.
W przyjętym modelu zastosowano nowe podejście do kontroli bezpieczeństwa (odnoszących się do całego importu) oraz do kontroli sanitarnych i fitosanitarnych (dotyczących importu żywych zwierząt, zarodków, produktów pochodzenia zwierzęcego, roślin i produktów roślinnych), oparte na uproszczonym, cyfrowym nowym brytyjskim Single Trade Window, a także na przypisaniu produktom kategorii ryzyka.
Ostateczny harmonogram wprowadzania wymogów – najważniejsze etapy:
  • 31 stycznia 2024 r. - Wprowadzenie świadectw zdrowia przy przywozie z UE produktów zwierzęcych, roślin i produktów roślinnych średniego ryzyka oraz żywności i pasz niepochodzących od zwierząt wysokiego ryzyka. Zniesienie wymogów wstępnego powiadamiania dla roślin i produktów roślinnych niskiego ryzyka z UE.
  • 30 kwietnia 2024 r. - Wprowadzenie opartych na dokumentacji i ryzyku identyfikacyjnych i fizycznych kontroli produktów zwierzęcych, roślin, produktów roślinnych średniego ryzyka oraz żywności i pasz niepochodzących od zwierząt wysokiego ryzyka z UE. Istniejące kontrole roślin/ produktów roślinnych wysokiego ryzyka z UE zostaną przeniesione z miejsca przeznaczenia do punktów kontroli granicznej. Zacznie również być upraszczany import z krajów spoza UE. Obejmie to zniesienie świadectw zdrowia i rutynowych kontroli produktów zwierzęcych, roślin i produktów roślinnych niskiego ryzyka z krajów spoza UE, a także zmniejszenie poziomu kontroli fizycznych i identyfikacyjnych produktów zwierzęcych średniego ryzyka z krajów spoza UE.
  • 31 października 2024 r. - Wymóg składania deklaracji bezpieczeństwa i ochrony (Safety and Security declarations) w przypadku przywozu do Wielkiej Brytanii z UE lub z innych terytoriów, na których obowiązuje zwolnienie, wejdzie w życie z dniem 31 października 2024 r., jak określono w pierwotnej wersji Target Operating Model. Wraz z tym wprowadzony zostanie ograniczony zbiór danych dla importu, a korzystanie z brytyjskiego Single Trade Window usunie w miarę możliwości powielanie różnych danych - takich jak wstępnie złożone deklaracje celne.
 
Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami opublikowanymi na stronach rządu brytyjskiego:
https://www.gov.uk/government/publications/the-border-target-operating-model-august-2023
 
Zachęcamy również do udziału w bezpłatnych webinariach brytyjskiej administracji, które rozpoczną się już w najbliższym tygodniu:
https://www.eventbrite.com/cc/the-btom-what-are-the-sps-border-controls-2144279
 
Z poważaniem,
 
Ewa Wiśniewska
Główny Specjalista
Wydział Współpracy z Przedsiębiorcami
Departament Wsparcia Eksportu
www.kowr.gov.pl
cid:image001.jpg@01D966E8.9471C4B0
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.