Białko owadów w gospodarce o obiegu zamkniętym

 

 Arpad Mutsy . Bio-Fungi Kft.

Uprawa pieczarek jest jedną z najbardziej zrównoważonych działalności rolniczych, ponieważ przemysł grzybowy wykorzystuje lokalnie dostępne produkty uboczne rolnictwa, aby dostarczać zdrową żywność w stałych ilościach i o stałej jakości przez cały rok, niezależnie od kontynentu i klimatu. Ponadto wszystkie produkty uboczne tej branży, takie jak kompost i  korzonki grzybów, są w 100% naturalne i nadają się do recyklingu. Poważnym wyzwaniem jest fakt, że nie udało nam się jeszcze znaleźć rynku zbytu dla tych produktów ubocznych.

Ze względu na dużą zawartość wody, objętość i niską cenę kompost prouprawowy może być również stosowany do wzbogacania gleby. W tym kontekście warto wspomnieć o potrzebie dalszych badań nad wpływem uprawy grzybów na poprawę gleby.

Mając na uwadze rosnące zapotrzebowanie na białko oraz aktualne trendy światowe, pojawiło się pytanie, czy kompost i korzonki grzybów można wykorzystać jako alternatywną paszę w produkcji białka w oparciu o larwy owadów.

Naszym celem było przyspieszenie całego cyklu naturalnego poprzez kontrolowaną hodowlę larw, tworząc w ten sposób ściółkę larwalną o jeszcze większej wartości dodanej; same larwy są znaczącym źródłem białka, które również służyło jako wzbogacenie nadające się do recyklingu podczas produkcji grzybów, podczas gdy ściółka również zasadniczo nadaje się do recyklingu. Obydwa produkty można jednak wykorzystać w inny, alternatywny sposób, na przykład jako paszę dla zwierząt, w produkcji roślinnej lub jako suplementację białkiem, zastępując w ten sposób również inną produkcję białka na bazie roślin.

Inspiracją dla całej koncepcji był fakt, że w naturze grzyby i larwy reprezentują bardzo ważne procesy rozkładu, a tę naturalną technologię można odtworzyć. Ze względu na zawartość białka i minerałów grzyby są zjadane przez robaki, a ich grzybnia jest uszkadzana przez różne szkodniki; to samo dzieje się w uprawie grzybów – nie myśl dalej niż mucha grzybowa. Inną ciekawostką jest to, że larwy rozmnażają się na kontrolowanym materiale paszowym, co ma tę zaletę, że w przeciwieństwie do innych gatunków nie żywią się śmieciami, odpadami lub odpadami niekontrolowanymi. Wszystko to można teraz obrócić na naszą korzyść.

Prezentuję biografię autora – Arpad Mutsy:

Właściciel firmy Bio-Fungi Ltd. na Węgrzech, znanego i uznanego specjalisty w branży pieczarkarskiej.

Poster ISMS 

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.